Strona główna

Irena Sendlerowa - wykład

Irena Sendlerowa

 

Wykład Irena Sendlerowa – Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata

W czwartek 22 marca 2018 r. o godzinie 17.00 w Koszalińskiej Bibliotece Publicznej przy Placu Polonii 1 w sali konferencyjnej odbył się dwugodzinny wykład pt. Irena Sendlerowa – Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

Biorąc pod uwagę, że Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2018 Rokiem Ireny Sendlerowej nie mogliśmy przegapić okazji wzbogacenia swojej wiedzy o tej wielkiej Polce, która ocaliła ok. 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

Pani Cecylia Judek, która wygłosiła wykład oprócz charakterystyki samej bohaterki z wielką pieczołowitością nakreśliła obraz relacji polsko żydowskich w okresie II wojny światowej. Prelekcja była bardzo poruszająca. Przytoczne relacje nie mogły nie budzić w nas emocji. Cieszymy się, że wzbogaciliśmy naszą wiedzę i mogliśmy oddać hołd kobiecie, która stała się bohaterem w tak nieludzkich czasach.

W przyszłym roku będziemy obchodzić 10 rocznicę śmierci Ireny Sendlerowej, która w 2003 r. została odznaczona Orderem Orła Białego, a w 2007 r. na wniosek dzieci otrzymała Order Uśmiechu. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński wystąpił z inicjatywą przyznania jej Pokojowej Nagrody Nobla.